Dresuar nedir? Ne için kullanılır?

Ev dekorasyonunun tamamlayıcı parçalarından dresuarlar, çok çeşitli kullanım alanları ve göz alıcı görünümleriyle dikkat çekiyor. Bu özelliklerinden dolayı birçok kişinin evini dekore ederken sıklıkla tercih ettiği mobilyalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan dresuar nedir sorusuna yanıt veremeyen kişi sayısı da inkar edilemeyecek kadar fazla.

Oysa ki dresuar, ev kullanımında çok sayıda işleviyle pek çok açıdan kolaylık sağlayabiliyor. Ancak dresuarlar hakkında yeterince bilgiye sahip olunmaması, ev mobilyası seçerken bu eşyaların göz ardı edilmesine yol açıyor. Bu da ev dekorasyonunda oldukça kullanışlı ve estetik bir kullanım imkanı sunan dresuarların ikinci, hatta üçüncü plana atılması anlamına geliyor.

Yenilikçi çizgileriyle dikkat çeken Yesst’in bugünkü içeriğinde ise dresuarlar hakkında bilinmesinde fayda olan noktaları bir araya getirmek istedik. Bu sayede belki de daha fazla kişi bu kullanışlı mobilyalar hakkında bilgi sahibi olarak ev dekorasyonunda dresuarlara yer vermeyi düşünebilir.

Eğer siz de evinizdeki mobilyaları yakından tanımak ve dresuar adlı mobilyaların fonksiyonlarını öğrenmek istiyorsanız, içeriğimizin devamını incelemenizi tavsiye ederiz.

Dresuar Nedir?

Dilimize yabancı bir dilden geçtiği aşikar olan dresuar kavramı; İngilizce’de hem şifonyer, hem konsol masası, hem makyaj masası, hem de vitrin terimlerini karşılıyor. Buradan da anlaşılacağı gibi dresuar nedir sorusuna, ayakları ve genellikle çekmeceleri bulunan dekoratif sehpalardır şeklinde yanıt verebilmek mümkün.

18. yüzyılın en gözde parçalarından biri olan dresuarlar, boyları ve kullanım amaçlarına göre farklı tasarımlarla kullanıma sunulmaktadır. Dolayısıyla içinde yer aldığı ortamın havasını tamamen değiştirebildikleri gibi birçok ihtiyacı da karşılayabilmektedir. O halde dilerseniz bu mobilyaların ne için kullanıldığı ve ne tür işlevleri olduğunu da mercek altına alalım.

Dresuar Ne İçin Kullanılır?

İlk örnekleri genellikle Fransız ve İngiliz dekorasyon tarzlarından ilham alınarak tasarlanmış olsa da günümüzde birbirinden çok farklı tarzda olduğuna şahit olabileceğiniz dresuarların temel görevi, odayı derleyip toparlamaktır.

Bir diğer deyişle nostaljik bir depolama çözümü olduğunu iddia edebileceğimiz dresuar adlı mobilyalar, estetik görüntülerinden dolayı işlevlerinin yanı sıra dekoratif amaçlarla da kullanılabilmektedir.

Evin hemen her bölümünde kendine yer edinebilen dresuarlar, üzerine yerleştireceğiniz objelerle birlikte bambaşka formlara bürünerek farklı tarzları yansıtabilmeyi mümkün kılar. Dresuar nedir ve ne için kullanılır sorularına yanıt verdiğimize göre şimdi de dresuarları evinizin hangi köşelerinde, ne amaçla kullanabileceğiniz hakkında birkaç fikir verebiliriz.